A babák éjszakai jelzései kontrántsem kizárólag az éhség miatt vannak. Számos ok miatt igényelhetik a picik a szüleik segítségét, akár nappal, akár éjjel. Attól, hogy nem éhesek épp, még lehet másra igényük. Itt van néhány ok, amely előfordulhat.
A hozzátáplálás elkezdésének ideális idejét számos kutatás, tudományos vizsgálat alapján határozták meg a szakmai szervezetek. Ezen időpont előtt a gyermekek emésztőrendszere még nehezen birkózik meg a szilárd táplálékkal, főleg azzal a mennyiséggel, ami a jól bevacsoráztat eléréséhez szükséges lenne. Ha a korai hozzátáplálás hasfájást, hasmenést, szélgörcsöket vagy székrekedést okoz, mindjárt kreáltunk egy újabb okot, mely miatt gyakran ébredhet a baba éjjelente, és lehet nyugtalan napközben.
Érdemes egyszer kiszámolni, hogy mennyi kalória és tápanyagtartalom van 2 evőkanál almapürében vagy egy kistálnyi répa-sütőtök kombinációban, amit esetleg meg tud már enni egy ennyi idős baba, és összehasonlítani a több dl anyatejjel vagy tápszerrel, amit a baba este és éjszaka rendszeresen elfogyaszt. Számoljunk most egy egyszerűt:
Egyen meg a baba 3 dl anyatejet, amelynek a kalóriatartalma kb. 210 kcal. Egy db közepes alma kalóriatartalma kb. 80 kcal, tehát 3 almát kellene megpucolni, lereszelni és megetetni a babával, hogy kalórában ugyanott legyünk. Ha a fehérjét vagy a zsírtartalmat nézzük, akkor a 9 g fehérjéhez és a 12 g zsírhoz almából már 22, illetve 40 közepes méretű darabot kellene elfogyasztania a babának. Hát… Persze, ha csülkös pacalpörkölttel kínáljuk a 3-5 hónapos babát, akkor elég lesz 1-2 kanálnyi mennyiség is, viszont az előző pontban felemlegetett emésztési problémák hatványozódására azért készüljünk fel.
Az anyatej termelődésének kulcsingere a rendszeres szoptatás. Ha a rendszeres és igény szerinti szoptatás helyett folyton almapürével vagy krumplival kínáljuk a babát, akkor kevesebbet és rövidebb ideig lesz mellen. Ez fontos jelzés a ciciknek: „nincs szükség annyi anyatejre”. A cicik pedig általában szót is fogadnak, egyre kevesebbet termelnek. Igen ám, de a baba nem fog jóllakni az almával, és sem a kalória, sem a tápanyagszükségletét nem fedezi a szilárd étel, így vagy folyton cicin akar majd lenni (nagyon ügyesen kompenzálva anya félresikerült ötletét), igen, éjjel is, vagy a keserves szopizási próbálkozások a cici elutasításába, szopási sztrájkba torkollnak, és máris jöhet a tápszeres pótlás, és az idő előtti elválasztás. Amit valójában sem a baba, sem az anya nem akart.
Történtek a korai hozzátáplálás és az alvás közti összefüggésekkel kapcsolatban vizsgálatok, melyek annyit találtak, hogy a korai szilárd étel bevezetés (3 hónapos kortól) hatására átlagosan 15 perccel többet aludtak a babák éjjelente, illetve egy árnyalatnyit csökkent az éjszakai ébredések száma. Azt viszont nem vizsgálták, hogy milyen későbbi hatásai lettek a babákra nézve a korai hozzátáplálásnak, hogyan hatott ez a szoptatás időtartalmára, illetve hogy egyébként milyen egyéb, az alvással kapcsolatos különbségek voltak a két csoport között. Emellett a vizsgálat során csupán a szülők beszámolói alapján történt az adatok felvétele, nem műszerek mérték az alvásidőt, tehát lehetnek benne pontatlanságok, hiszen egy szülő által vezetett alvásnapló sohasem percre pontos, és az alvás-ébrenlét átmenet is egy fokozatos folyamat, senki nem tudja ránézésre megmondani, hogy pl. egy cicin elalvó baba pontosan melyik pillanatban milyen ébrenléti vagy alvásfázisban van. Vajon megér-e az esetleg negyed órával hosszabb éjjelt (az sem derült ki, hogy az összalvás mennyit változott), vagy hetente 1 elmaradt felébredést a fentiek kockázata?
Persze kivételeket,
a szomszéd kutyakozmetikusa unokaöccse harmad unokatestvérének sztoriját mindenki ismeri, de a tudomány ismerete sem elhanyagolható. Kétség esetén érdemes konzultálni a gyermekorvossal vagy az alvástanácsadóval.
Szóval, ne a túl korán kezdett hozzátáplálással próbáljuk rávenni a babát, hogy átaludja az éjszakát (főleg azért, mert senki nem alussza át az éjszakát), hanem olyan módon támogassuk az alvását, amely az ő igényeit szolgálja. Ebben segítség a több, mint 200 cikk itt a blogon, a Békés éjszakák, vidám nappalok című könyvsorozat vagy a Tudástár.