Másnap később kezded, de akkor sem megy könnyen az elalvás? Csökken az alvásidő? Egyre később alszik el este a baba? Megint hajnalban ébred a gyermek? Mégsem alszik el időben délelőtt? Már sír, ha altatni próbálod? 20 perc után felébred? Késő délutánra már olyan fáradt a baba, hogy nem tudod megnyugtatni? Mégsem alszik el este időben?
Vajon mi történik?
Nagy eséllyel a baba épp napirendet vált. Azaz készül elhagyni egy nappali alvást. A nagykönyvek és a szomszédasszony szerint ez úgy történik, hogy a baba kedden még 3x alszik, szerdán nem akar elaludni késő délután, ezért csütörtöktől az anya már nem is altatja akkor, és máris kész a két nappali alvásos napirend, ami így marad 5-6 hónapig, majd a baba 3 nap alatt megint vált az 1 alvásos napirendre.
Pár ezer családdal folytatott konzultáció alapján ez tényleg van, hogy így zajlik. Az esetek kb. 3 %-ában.
97 %-ban a napirend váltás egy 1-2 hónapig tartó folyamat, mely a cikk bevezetőjében felsorolt változásokat hozza. Könnyen azt a látszatot keltve, hogy nagyon nem oké a napirend. Pedig az, csak épp változik.
Ha ismered a változás pontos lépéseit, akkor jól tudsz segíteni a gyermekednek ilyenkor is jól aludni. Mert egy napirend váltás neki sem könnyű.
Ha nem érted, mi történik, akkor 3 dolog történhet:
Túl hamar váltotok az eggyel kevesebb alvásra.
A következmények: túlfáradás, éjszakai ébredések, nyűgös gyermek, kialvatlan, türelmetlen anyuka, egyre kevesebb alvásidő, az altatás egyre inkább macera, a baba már nem szeret aludni, nem „akar” aludni.
Nem követed a baba valódi igényeit és olyat akarsz tőle, amit nem tud teljesíteni.
A következmények: túlfáradás vagy a nappali és az éjszakai alvások arányának felborulása, éjszakai ébredések, nyűgös gyermek, kialvatlan, türelmetlen anyuka, egyre kevesebb alvásidő, az altatás egyre inkább macera, a baba már nem szeret aludni, nem „akar” aludni.
Túl sokáig ragaszkodsz az eggyel több alváshoz.
A következmények: éjszakai ébredések, nyűgös gyermek, kialvatlan, türelmetlen anyuka, egyre kevesebb alvásidő, az altatás egyre inkább macera, a baba már nem szeret aludni, nem „akar” aludni, nem alszik hosszan.
Mi lehet akkor a megoldás?
Nagy segítség neked, ha tudod, pontosan hogyan zajlik egy napirend váltás. Fontos információ, hogy mikor kezdődik, mik a jelei, mi a pontos menetrendje.
Ha nem ezen menetrend szerint zajlik a dolog, akkor érdemes megmutatni az alvásnaplót egy szakembernek, mert lehet, hogy nem is napirend váltásról van szó.
Ha rendben zajlik a dolog, akkor nem is nagyon kell neked beavatkozni, inkább csak hagyni, hogy menjen magától a váltás a természetes menete szerint.
Néhány kivétel azonban van, amikor viszont jó, ha időben lépsz, hogy megelőzd a következményeket.
A részletes, gyakorlati ismeretekért hallgasd meg a Napirend váltások hogyanja és mikéntje című előadásomat!
Az előadást az Anya, gyere! Tudástárban találod, itt tudsz csatlakozni–>>