Miért nem alszik a baba?

Nagyon nehéz általánosságban arra válaszolni, miért nem alszik a baba. Minden gyermek egyedi és megismételhetetlen csoda. Még az egypetéjű ikrek alvása sem egyforma, így mit várhatunk a többiektől?

Nézzük, mik azok az okok, ami miatt nem alszik a baba,

és hogyan deríthetjük ki ezeket az okokat.
„Órákig tartó altatások, kiszámíthatatlan napirend, hosszú éjszakai fennlétek, minialvások napközben, 10 perces bealvások cicin vagy a babakocsiban, és az egész napos nyűgösség, türelmetlenség, sírás és nyugtalanság…”
A hozzám forduló anyukák nagy része sorolja a fenti problémákat, legtöbbször mindegyiket. A feltételezett okok is szerteágazóak:
„Fogzik, hasfájós, nem tud kakilni, a szelek bántják, nem jó a tápszer, nem megy a szoptatás, sosem aludt jól. Azóta nem alszik, mióta mászik, forog, borsót is kap, oltást kapott, szeparációs szorongása van vagy bölcsibe ment.”
Elsőre nehéz kibogozni, hogy mi is az igazi ok, mikor kezdődött a probléma, mik az okok és mik a következmények. Hogy van-e összefüggés a fent felsorolt okok és a nemalvás között? Hogy a fogzás miatt nyűgös-e a baba, vagy a kevés alvás miatt viseli meg jobban a fogzás? Hogy tényleg a mászás az ok vagy csupán egyszerre jelentkezik a két dolog?
Ráadásul az semmit nem jelent, hogy Mancika kisfia a tápszer miatt nem aludt jól, Pisti kislánya pedig azóta alussza át az éjszakát, mióta a gyerekágyba költözött.  Más babánál a tápszercsere vagy az ifjúsági ágy egyáltalán nem biztos, hogy megoldja a látszólag hasonló alvásproblémát. Fontos tisztázni, hogy a babák alvására számos körülmény hatással lehet, ráadásul nem azonos súllyal vagy mértékben. Vannak picik, akiket nagyon megvisel a fogzás, másoknál maximum apró nyűgösködések jelentkeznek. Egy-egy nap elcsúszott napirendet a babák egy része észrevétlenül komponzál egy hosszabb éjszakai alvással, más részüknél hetekre borul az élet miatta. De a dolog sosem egytényezős. Nem lehet mindent egy-egy okra fogni. Sosem csak a fogzás, a bölcsi vagy a szoptatás a bűnös. Egyáltalán nem biztos, hogy a kibújt fogacska után elmúlnak az éjszakai ébredések. Hogy a fél órával korábbi esti alvásidő vagy a vastagabb hálózsák hatására minden alvásgond pár napon belül megoldódik.

Elsőre nehéz kibogozni,

hogy mi is az igazi ok, mikor kezdődött a probléma, mik az okok és mik a következmények.
Hogy van-e összefüggés a fent felsorolt okok és a nemalvás között?
Hogy a fogzás miatt nyűgös-e a baba, vagy a kevés alvás miatt viseli meg jobban a fogzás? Hogy tényleg a mászás az ok vagy csupán egyszerre jelentkezik a két dolog?
Ráadásul az semmit nem jelent, hogy Mancika kisfia a tápszer miatt nem aludt jól, Pisti kislánya pedig azóta alussza át az éjszakát, mióta a gyerekágyba költözött.  Más babánál a tápszercsere vagy az ifjúsági ágy egyáltalán nem biztos, hogy megoldja a látszólag hasonló alvásproblémát.
Fontos tisztázni, hogy a babák alvására számos körülmény hatással lehet, ráadásul nem azonos súllyal vagy mértékben. Vannak picik, akiket nagyon megvisel a fogzás, másoknál maximum apró nyűgösködések jelentkeznek. Egy-egy nap elcsúszott napirendet a babák egy része észrevétlenül komponzál egy hosszabb éjszakai alvással, más részüknél hetekre borul az élet miatta. De a dolog sosem egytényezős. Nem lehet mindent egy-egy okra fogni. Sosem csak a fogzás, a bölcsi vagy a szoptatás a bűnös. Egyáltalán nem biztos, hogy a kibújt fogacska után elmúlnak az éjszakai ébredések. Hogy a fél órával korábbi esti alvásidő vagy a vastagabb hálózsák hatására minden alvásgond pár napon belül megoldódik.

Fontos tisztázni, hogy a babák alvására számos körülmény hatással lehet,

ráadásul nem azonos súllyal vagy mértékben. Vannak picik, akiket nagyon megvisel a fogzás, másoknál maximum apró nyűgösködések jelentkeznek. Egy-egy nap elcsúszott napirendet a babák egy része észrevétlenül komponzál egy hosszabb éjszakai alvással, más részüknél hetekre borul az élet miatta. De a dolog sosem egytényezős. Nem lehet mindent egy-egy okra fogni. Sosem csak a fogzás, a bölcsi vagy a szoptatás a bűnös. Egyáltalán nem biztos, hogy a kibújt fogacska után elmúlnak az éjszakai ébredések. Hogy a fél órával korábbi esti alvásidő vagy a vastagabb hálózsák hatására minden alvásgond pár napon belül megoldódik.

Hogyan érdemes tehát nekiállni a „nem alszik a baba” problémának?

  • Az első lépés mindig a betegségek kizárása vagy az ismert betegségek terápiájának átgondolása. Ebben segít a házi gyermekorvos vagy gondozott betegség esetén a kezelőorvos.
  • A következő feladat az elvárások tisztázása.
    Rengeteg az irreális elvárás a szülők, nagyszülők, rokonok és sajnos még az egészségügyi szakemberek részéről is. A rendes baba átalussza az éjszakát, percre pontosan éhezik meg, ml-re egyező adagokat eszik, nappal órákat alszik, mindig ugyanabban az időben, természetesen magától a kiságyában, és egyedül eljátszik az ébrenléti idő nagy részében.  Hát…. Rossz hírem van, a rendes baba nem létezik.
    A babák gyakran nem alusszák át az éjszakát, vagy egyszer igen, egyszer meg nem, hol éhesek, hol nem, hol sokat esznek, hol kevesebbet. Gyakran segíteni kell nekik elaludni, nem szeretik a kiságyat, és előszeretettel borítják a napirendet. Gyakran fél órás alvásokkal is beérik, máskor 3 órát alszanak egyhuzamban. Erre kell számítani, ha az ember lánya gyermekvállalásra adja a fejét.
    De! A ló túlsó oldalára sem kell átesni. A másik véglet is túlságosan gyakori, amikor semmilyen elvárásunk nincs. Ha a több éve tartó óránkénti éjszakai ébredéseket, az órákkal kevesebb alvásidőket, az állandó nyűgösséget vagy kialvatlanságot tekintjük a normál állapotnak, minden ráhagyunk a babára és türelmesen várakozunk, hogy majd kinövi a gyerek a nemalvást. Valahogy meg kellene találni az arany középutat, ahol vannak elvárásaink (a sajátjaink, nem a környezeté!), de azok figyelembe veszik a baba saját képességeit és igényeit is. Ehhez persze ismerni kell a babák alvásának jellegzetességeit, az alvásigényt, a mintázatot, a legfontosabb fejlődési mérföldköveket.
  • Ha a betegségeket kizártuk, és tudjuk, hogy mit várhatunk el a babától, illetve tisztában vagyunk a pici igényeivel, jöhet egy alapos helyzetelemzés.

    • Miben tér el a baba alvása az átlagostól, ez jelent-e problémát, mi okozhatja a gondot?
    • Sokkal kevesebbet alszik?
    • Éjjel gyakran ébred?
    • Rövidek a nappali alvásai?
    • Nehéz az elaltatás?
    • Minden apró zajra megébred?
    • Elcsúszott a napirend?
    • Nincs rendszer a napokban?
    • Hajnalban ébred?
    • Sírva ébred fel?

    És még sorolhatnám.

    • Az alvás körülményei rendben vannak?
    • A baba épp nem beteg (nátha, láz, hasmenés)?
    • Az alábbi állapotok közül jellemző valamelyik fogzás, kólika, növekedési ugrás,  új mozgásforma elsajátítása a napokban, szeparációs szorongás)
    • Az elalvás előtti rutin ok?
    • A napirend, az ébrenléti idők és a napi alvásmennyiség rendben van?
    • Az etetésekkel kapcsolatban van probléma? Milyen gyakran igényli a baba az evést?
    • Az alvási szokások hogy néznek ki? Könnyen elalszik így a baba? Nekünk mennyire vállalható a mostani altatási mód?
     Ha ezeket a kérdéseket megválaszoljuk, máris tisztábban látjuk a helyzetet.

Szerző:

Dr. Dénes Ivett

babaalvás tanácsadó, baba-mama kapcsolati szakember

  • Lisa J. Meltzer and Valerie McLaughlin Pediatric sleep problems : a clinician’s guide to behavioral interventions. 2015

A témához kapcsolódó exkluzív tudásanyagok a Tudástárban előfizetőinknek:

TUDÁSTÁR CIKK: Mit várhatsz el a babától az alvása terén és mit nem?

Rengeteg irreális elvárással találkozom a baba-mama Facebook csoportokban és ho [...]

TUDÁSTÁR ELŐADÁS: A baba temperamentuma és alvása

Hogyan függ össze a baba temperamentuma és az alvása? Mit értünk nehéz és könny [...]

TUDÁSTÁR KURZUS: Hogyan alszanak a babák 6-9 hónapos korban

A babák alvása 6-9 hónapos kor körül sokat változik. Hogyan készüljünk fel erre [...]

TUDÁSTÁR KURZUS: Hogyan alszanak a babák 3-5 hónapos korban

A babák alvása 3-5 hónapos kor körül sokat változik. Hogyan készüljünk fel erre [...]

TUDÁSTÁR KURZUS: Hogyan alszanak a babák az első 3 hónapban?

A babák alvása az első pár hónapban még elég hektikus és változékony. Hogyan se [...]

TUDÁSTÁR ELŐADÁS: A többemberes babákról

Az előadás a többemberes babákról és azok jellegzetes alvási szokásairól szól [...]

Előfizetek a tudástárra

Ez is érdekelhet:

2022-09-27T15:34:56+02:00