Igen, de a kérdés összetett. Természetes, hogy a világra jött csecsemők erősen igénylik a testkontaktust azonnal a születés után is. Több mint kilenc hónapig fejlődtek az anyaméhben, miközben folyamatosan hallották az anyai szívhangot, érezték a ringást, és a méhlepény, valamint a magzatvíz védelmében megtapasztalták a biztonságérzetet is. Ugyanerre a közegre vágynak azt követően is, hogy világra jöttek.
Szerencsére ezt ma a legtöbb kórházban figyelembe veszik, és a megszületés után, a kisbabát az anya hasára helyezik. Ha minden rendben van, a kicsi ilyenkor felkúszik a mellre, megpróbál szopizni, majd nyugodtan figyeli a környezetét egy darabig és utána elalszik.
Az anya és az apa közelségét, ölelését semmilyen játékkal, kütyüvel, varázsdobozzal nem tudjuk kiváltani, hiszen ezek a „játékszerek” nem tudják elősegíteni az endorfintermelődést. Ez pedig kulcsfontosságú a babáknál is.
Testkontaktus és endorfin
Mi a köze a kettőnek egymáshoz? Az endorfin a testből származó morfinszerű anyag, amely – ahogy a leírásokban olvashatjuk, „fájdalomérzet, veszélyhelyzet fellépése, vagy egyéb stressz esetén lelkesültség érzésével önti el az emberi testet”. Az endorfin is felelős azért, hogy a kisbabák megnyugodjanak, miután megöleltük őket. A testi kontaktus tehát biokémiai reakciókat vált ki a szervezetben, amelyre a babáknak nagy szükségük van. Kutatók azt is bebizonyították, hogy a sok testkontaktus, az ölelés még a génekre is hatással lehet. Hihetetlen, igaz?
Az ölelés befolyásolja a géneket?
Bizonyos vizsgálatok arra derítettek fényt, hogy a kevesebbet ölelgetett gyermekek epigenikus fejlettsége elmarad a sokszor karba vett gyermekek fejlettsége mögött. Az epigenetika azt vizsgálja, hogy a szülőket ért környezeti hatások mennyire módosítják a gyermekeik génjeit, s ha ezt továbbvisszük, azt láthatjuk, hogy a bizonyos génekkel született gyermekekben az őket ért törődés, dajkálás, ölelgetésnek köszönhetően ezek a génkifejeződések pozitív irányba változhatnak.
Természetesen messze még az út, és rengeteg további kérdést vizsgálnak a kutatók, de az egyértelműen bizonyított, hogy a testkontaktus mind a szülőkre mind a kisbabákra nézve pozitív hatással bír.
Baba és mama is megnyugszik egy öleléstől
Gondolj bele, te mit érzel, amikor megöleled a gyermekedet. Önkéntelenül elmosolyodsz, megnyugszol, és – biztos vagyok benne –, sokszor még egy halk sóhaj is kiszakad belőled. Olyan ez, mintha egy jó adag stressztől szabadítana meg a kisbabád testi közelsége. Ő pont ugyanezt érzi. Ne vond meg hát tőle, és dajkálgasd, hordozd, ameddig csak tudod, és ameddig igényli.
Miért ébrednek fel a babák éjszakánként?
Töltsd le az ingyenes összefoglalót és kérd az extra tudásanyagot is!