Miért jó az alvásnapló?
Mert objektív, ha pontosan vezetjük. A memóriánk sokszor szelektív, ráadásul, nem a szürke hétköznapokra, hanem a kirívó esetekre emlékszik jobban. Ha arra kérlek, hogy emlékezz vissza, mi történt két hete kedden délelőtt veled, akkor fogsz erre jobban emlékezni, ha valami extra vagy kirívó nap volt az a délelőtt. Pl. aznap volt a gyermek oltása, vagy akkor jött haza a párod a több hetes üzleti útról. Ha semmi különleges nem történt aznap, akkor nagyon könnyen összekeverheted a szerda vagy a hétfő délelőttel, vagy a 3 héttel ezelőtti keddel. Ha a baba alvását nézzük, akkor egy nagyon pocsék éjjel beég a memóriánkba, azt kiemeljük egy beszélgetésben, de az átlagos napokra kevésbé nagy hangsúlyt teszünk. Pedig a gyermek alvásának minőségét nem az az egy nagyon pocsék éjszaka határozza meg, hanem a többi, az átlagos. Ha a gyermek átlagosan 2-3x ébred éjjel, akkor az nem annyira érdekes, hogy tavaly decemberben volt egy nap, amikor 5x kelt fel. A memóriánk viszont arra a decemberi napra fog sokkal inkább emlékezni.
Mert sokkal több információt ad, mint egy-egy tipikus nap leírása. Folytatva a példát, az átlagosan 2-3x ébredő baba esetében extra információt adhat, hogy ezek a megébredések milyen mintázatúak, pl. az elmúlt két hétben: gyakoribbá válnak? Vagy rövidebbek? Vagy hétvégén 3-4 ébredés is van, hétköznap meg inkább 1-2? Vagy összefüggés van-e a nappali alvásokkal? Persze, ezeket a kérdéseket fel lehet tenni egyesével, pl. egy konzultáció vagy Facebook csoportos beszélgetés során, és van olyan szülő, aki vissza tud emlékezni az összes hétvégi ébredésszámra egymás után, de a naplóból ez 1 perc alatt derül ki.
Mindig kell az alvásnapló?
Ezt leginkább az dönti el, mennyire szeretnél pontos és konkrét tanácsokat, illetve mennyire érintett a napirend az adott alvásprobléma kapcsán. A Programban résztvevő családoktól mindenképp kérek alvásnaplót, hiszen itt a személyre szabott, részletes tanácsok alapvetőek.
Milyen rendszerben érdemes vezetni?
A legegyszerűbben vezethető és elemezhető lehetőség a telefonos applikáció. Ez azért jó, mert a telefon általában mindig kéznél van, az appok könnyen használhatóak, gyorsan lehet rajta megnyomni a gombot. Emellett a statisztikai adatok is villámgyorsan kinyerhetőek. Kézzel írt, vagy táblázatban vezetett napló inkább csak házi használatra jó, én pl. nagyon nehezen tudom ezeket a számadatokat vizualizálni, és a statisztikákat is egyesével kellene kiszámolni. A tendenciákat pedig szinte lehetetlen követni bennük.
Mit érdemes jelölni benne?
Sokszor szoktam azt a jogos kifogást kapni, hogy a szülő nem tudja egész éjjel percre pontosan nyomkodni a telefonját az éjszakai ébredések dokumentálása miatt. Erre szerencsére nincs is szükség. Ha az éjszakai ébredésekkel van a nehézség, akkor is elég 2-3 tipikus éjszakát monitorozni, az általános benyomás céljából. Ha a gyermek éjjel általában 3x ébred, 2-3 óránként 5 percre, akkor ezt elég pár napig jelezni a naplóban, hogy pontosan mikor. A többi éjjel csak akkor lesz érdekes, ha kirívó, pl. 8x ébredt a gyermek, vagy ébren volt 3-7-ig éjjel. Ez fontos infó lehet, mert valamiért egyedi lett az az éjszaka.
A nappali alvások jelölése általában nem szokott gondot okozni, itt fontos, hogy mikor aludt el, mikor ébredt fel a gyermek.
Ha az altatással van probléma, elhúzódik, nem tudod, mikor kellene kezdeni, akkor érdemes jelölni az altatások (nem a rutin, hanem maga az altatás) kezdetét is. Erre általában nincs saját gomb az app-okban, de lehet rögtönözni a pelucsere, a tápszeres etetés vagy a játék funkciókkal. Az is jó, ha csak egy keskeny vonalat húz a rendszer ilyenkor a napi menetrendbe, de az is jó, ha folytonosan jelöli az app az altatások idejét.
Ha a gyermeket valami miatt ébreszteni kell, akkor azt is jó jelölni a naplóban, hasonlóan egy vékony vonallal, hogy jobban követhető legyen, hogy melyek a naplóban a spontán alvások.
Az étkezéseket nem kell feltétlenül miattam jelölni, de ha ezt fontosnak tartod a baba alvása szempontjából, akkor nyugodtan. Arra érdemes figyelni, hogy a cicin alvás alvásnak számít, tehát, ha a baba elkezd ébren szopizni, majd pár perc múlva elcsendesedik, becsukja a szemét, elkezd egyenletesen szívni, alig mozog, akkor máris indulhat az alvás funkció vagy az alvás funkció is, a szoptatással párhuzamosan.
Ha a baba éjjel megébred, de szinte azonnal alszik is vissza, akkor bőven jó, ha 10 másodpercre állítjuk csak le az alvást, ezek a pár percek nem relevánsak az összalvás kapcsán. Ha viszont a baba 20-40-60 percet ébren van ilyenkor (ha csukva a szeme, nem sír, akkor az inkább alvás), akkor azt viszont fontos jelezni, mert ekkora ébrenléti idők már számítanak a baba alvásmennyiségének megítélése kapcsán.
Ha a gyermeket más is altatja, akkor őt is meg kell kérni, hogy rögzítse maga, vagy mondja el a baba pontos elalvási és ébredési idejét (bölcsi, ovi, mamánál alvás, dajka), hiszen ha ezek az alvások kimaradnak a naplóból, akkor egyrészt nem lesz pontos az összalvás statisztika, vagy a tipikus ébrenléti idők, másrészt nem látni például azt, hogy van-e különbség a gyermek alvásában azzal kapcsolatban, hogy épp hol, ki altatja őt.
A pár perces bealvások is informatívak, nem az összalvás miatt, hanem azért, mert ott a gyermek el tudott aludni, ez az altatási időpontok megítélésében segítség.
Ha az altatások egy része sok sírással jár, azt is érdemes jelezni.
Az összalvást honnan nézzem?
Az összalvás leginkább minimum 1-2 hét átlagában informatív, egy-egy napból nem érdemes kiindulni. Attól, hogy az egyik szerdán 1 órával kevesebbet aludt a baba, nem lesz alváshiányos. És az sem jelent gondot, hogy következő hét csütörtökön meg 1,5 órával több lett az alvása. A heti statisztikában pedig már mindegy, hogy reggel 6-tól vagy éjféltől méri a rendszer az adott napot, mert ezek a különbségek kiegyenlítődnek az átlag kiszámítása során.
Melyik app a jó?
A legtöbben a Baby Tracker vagy a Babaápolás alkalmazást használják. Ami fontos, hogy legyen heti vagy havi statisztika benne, oszlopdiagramokkal.
Mit csatoljak és hogyan, ha alvásnaplót szeretnék mutatni?
Az app heti/2heti/havi statisztikáját az oszlopdiagramokkal és az átlagos összalvás adatokkal. Legegyszerűbb képernyőfotóval megosztva Drive-on, ezzel az e-mail címmel: anyagyere.drive@gmail.com
Példák alvásnaplókra:
Csak az alvás jelölve:
Az alvás és az altatások kezdete is jelölve:
Az alvás, altatások kezdete és a hosszabb sírások is jelölve:
Konkrét applikációk, melyek jól működnek
Az applikáció képét érdemes nézni, mert a nevek változékonyak, hol magyarul, hol angolul vannak, illetve több applikációt is ugyanúgy hívnak.