Azonban néhány tanulmány megpróbálta vizsgálni ezt a jelenséget:
Egy 2013-ban a Current Biology című folyóiratban megjelent tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy az emberek általában felületesebb, kevésbé pihentető alvást tapasztalnak a telihold időszakában. A tanulmány során résztvevők alvásmintáit figyelték meg kontrollált környezetben, és megállapították, hogy a résztvevőknek hosszabb ideig tartott elaludniuk, és kevesebb időt töltöttek mély alvásban a telihold környéki éjszakákon.
Egy másik tanulmány, amely 2014-ben jelent meg, több mint 1200 résztvevő alvásadatait elemezte, és összefüggést talált a holdfázisok és az alvásminőség között. A kutatók azt figyelték meg, hogy a résztvevőknek kicsit hosszabb ideig tartott elaludniuk és kissé csökkent az alvásuk hatékonysága (az alvás ideje és az ágyban töltött összes idő aránya) a telihold időszakában.
Gyermekek esetében közel 6000 gyermek megfigyelése kapcsán 1%-kal kevesebb alvást tapasztaltak a kutatók a telihold idején.
Egy másik, gyermekeken végzett kutatás viszont hosszabb éjszakai alvást tapasztalt.
Egy tiniken végzett kutatás viszont nem talált összefüggést.
Fontos megjegyezni, hogy ezek a tanulmányok, bár sugallanak egy összefüggést, nem állapítanak meg egyértelmű ok-okozati kapcsolatot a telihold és az alvásmintázat között. Emellett, az egyéni temperamentum, az életmód és környezeti feltételek is befolyásolhatják az alvásminőséget, illetve az is felmerül, hogy a holdfázisok inkább a mentális állapotra hatnak, akár a szülő, akár a gyermek esetében, mely közvetve hathat az alvásra.
Összefoglalásként elmondható,
hogy bár néhány kutatás feltételez egy lehetséges összefüggést a holdfázisok és az alvásminőség között, további kiterjedt és szigorúbb tanulmányokra van szükség annak jobb megértéséhez. A telihold hatására az alvásra vonatkozó egyéni tapasztalatok és kulturális meggyőződések széles skálán változnak, de a tudományos bizonyítékok továbbra sem egyértelműek.
Emellett pedig, ha
hat is a telihold az alvásra, érdemes átgondolni ennek jelentőségét: miután erre a befolyásra nincs behatásunk, igazából nem érdemes sok időt-energiát szánni rá. Sokkal hatékonyabban tudjuk támogatni a gyermekünk alvását azzal, hogy az alvás kapcsán reális elvárásokat, biztonságos és optimális környezetet, az alvásra negatívan ható körülmények mérséklését, megfelelő napirendet, altatási módot biztosítunk. Erről részletesen olvashatsz a Békés éjszakák, vidám nappalok című bestseller könyvsorozat oldalain.