A mai blogbejegyzés abban segít neked, hogy tudsz ebből a káoszból nagyjából kiszámítható, rugalmas napirendet teremteni, mely mind a babád, mind a család többi tagjának igényeihez igazodik.
Lássuk lépésenként a teendőket:
1. Nyomozás
Mindig ezzel kezdünk és ez nem véletlen. Az az első, hogy alaposan megfigyeljük a helyzetet, kiderítsük az okokat, hiszen ezek ismerete általában kézenfekvővé teszi a probléma megoldását is. A kérdések, amiket fel kell tenned:
a.) a napirendre vonatkozóan:
- Mióta nincs olyan napirendetek, amilyet szeretnél?
- Sosem volt vagy inkább túl sokszor felborul?
- Ha nem volt, annak mi lehet az oka?
- Ha néha van, akkor miért lesz újra meg újra káosz?
- Mik a nap kényes pontjai?
- Tudsz mondani egy fix időpontot, mióta elromlott a helyzet?
b.) a baba alvására vonatkozóan:
- Hogyan alszik a baba?
- Mennyi az alvásigénye, ezt megalussza?
- Nappal hányszor igényli az alvást?
- Hogy megy az altatás?
- Van elalvás előtti szertartásotok?
- Milyenek az alvás körülményei?
- Az éjszakai alvás hogyan alakul?
- Éjszakai ébredések?
2. Igények felmérése – képzelj el egy ideális napot:
- Mit szeretnél, mikor ébredjen reggel a baba?
- Hogyan képzeled az ideális nappali alvásokat?
- Mennyire van fix program a napban (nagyobb gyermek szállítása fix időpontra, apuka későn ér haza munkából, de ő szeretné fürdetni a picit, a postás mindig reggel 8-kor csenget, stb.)
- Mikor szeretnéd, ha a gyerkőc este aludni menne?
- Mennyi alvásra lenne szüksége a picinek?
3. Az igények és a valóság összefésülése:
- Mi az, ami az elképzelt, ideális napból reálisan megvalósítható?
- A baba és a család többi tagjának igényei mennyire összeegyeztethető?
4. A megoldások 1-1 példán keresztül:
A) Sosem volt valódi napirend és a baba már elmúlt 6-8 hónapos: ebben az esetben a kiszámítható napirend szép fokozatos kialakítása a megoldás. Ennek lépései:
- az aktuális alvásigénynek és nappali alvások számának megfelelően egy minta napirend megtervezése (ehhez találsz segítséget a könyvemben)
- a lefekvések előtt mindenképp érdemes bevezetni egy konzekvens rutint, mely jelzés a babának: itt az idő egy kis szundira
- először az ébrenléti időkre érdemes koncentrálni, azaz mindig azonos ébren töltött idő után vinni aludni a babát, függetlenül attól, hogy mennyi épp az idő. Ez a stopper szerinti napirend, azaz, mikor a baba felébred, jelképesen elindítod a stopperórát, és mondjuk 3 óra ébrenlét után kezded az elalvás előtti szertartást. Ha reggel 6-kor kel a pici, akkor 10-kor viszed aludni, ha 9-kor ébred, akkor 12-kor. Emiatt kezdetben persze még nagyobbnak tűnik majd a káosz, de ez magától rendeződni szokott, mikor a baba beáll egy állandó alvásritmusra.
- ha a stopper napirend jól működik, (azaz megtaláltad azokat az ideális ébrenléti időket, amikkel a baba könnyen altatható, eleget alszik és nem ébred fáradtan, és azt tapasztalod, hogy egyre kiszámíthatóbb, hogy mikor ébred reggel és mikor alszik nappal a baba) akkor lassan magától átáll a pici az óra szerint napirendre. Azaz kb. 1 órás intervallumon belülre kerülnek az ébredési időpontok. A baba mondjuk konzekvensen 6 és 7 óra körül kel, napközben is kb. fix időpontokban alszik, nagyjából hasonló hosszan és az esti lefektetés is kb. ugyanakkora jön ki.
- ha az óra szerinti napirend is működik, akkor jöhet a finomhangolás. Azaz most jött el az ideje annak, hogy a család igényeit is figyelembe tudjuk venni. ilyenkor már van értelme tolni egy kicsit a pici napirendjén, előre vagy hátra. Persze, ne gondolkozz több órában, max. 1 óra jöhet szóba. Azt, hogy hogyan tedd mindezt, a könyvem tulajdonosainak elérhető extra a blogbejegyzések egyikében olvashatod.
B.) Sosem volt napirend és a pici fiatalabb 6-8 hónaposnál: ebben az esetben még nem feltétlenül működik a klasszikus értelemben vett, órához kötött napirend, hiszen az alvásigény kevésbé kiszámítható, ráadásul a nappali alvások száma sem állandó még, ha a baba rövidebbeket alszik, vagy változó hosszúságú alvásai ebben vannak. Érdemes ebben a korban az ébrenléti időkre és az álmosság jeleire koncentrálni és a stopper szerinti napirend alapjait lefektetni.
C.) Volt már napirend, de mindig felborul: ez nagyon gyakori a babáknál, hiszen a picik első pár életévében egy biztos dolog van, az a változás. Mire beállna egy fix napirend, a baba alvásigénye hirtelen csökken, megváltozik az éjszakai és a nappali alvás aránya, a pici elhagy egy nappali alvást, nő az az idő, amíg ébren tud lenni. Anya legyen a talpán az, aki tudja követni ezeket a változásokat. Amit ilyen esetben tehetsz:
- rugalmasan követed a pici fejlődését és alkalmazkodsz.
- számítasz rá, hogy egy-egy nappali alvás elhagyása kapcsán átmenetileg borulhat a bevált rend
- felkészülsz az alternatív napirendekre:elképzelhető, hogy a baba 1-2 napig 1x, majd 1-2 napig 2x alszik napközben, a reggeli ébredés és az első alvás kezdete és hossza függvényében,
- éber figyelemmel követed az alvásigény változását, az álmosság jeleit és nem dőlsz be annak a népszerű tévhitnek, hogy biztos a te babád is azok közé tartozik, akiknek kevesebb alvás is elég.
Nappal 20 perc alvás után felébred a babád?
Töltsd le az ingyenes összefoglalót és kérd az extra tudásanyagot is!