Mi az a fehér zaj?
Ahogy a kifejezésből sejthetjük, egy hangforrásról, egy bizonyos fajta zajról van szó. Definíciója szerint a fehér zaj olyan, a hangtechnikában használatos véletlenszerű zaj, amelyre igaz, hogy a hang nyomásszintje állandó. Magyarra lefordítva ez annyit tesz, hogy folyamatosan ismétlődő, egyforma hangról beszélünk, amilyen a porszívó vagy a hajszárító zúgása is.
A fehér zaj hatása az emberi szervezetre
A fehér zaj lényege, hogy elnyomja a többi zajt, így az agyunknak csak egyféle hangforrással kell foglalkoznia, egyféle hangot kell feldolgoznia.
Ez a babáknál azért fontos, mert állandó zajban élnek. Nekünk már fel sem tűnik az otthoni gépek alaphangja (számítógép, hűtőszekrény, lámpák stb.), a lakásba beszűrődő utcai zajok, a szomszédtól áthallatszó zörejek, de a kicsiknek mindez erős ingerforrás.
Amennyiben viszont ezeket az alapzajokat egy monoton hanggal, jelen esetben a fehér zajjal elnyomjuk, a babák könnyebben megnyugszanak, és a kevesebb bejutó ingernek köszönhetően hamarabb elalszanak, illetve nem zavarja meg feltétlenül minden kutyaugatás vagy szirénázó mentőautó az álmukat.
Kutatók vizsgálták a fehér zaj egyéb hatásait is, és arra a következtetésre jutottak, hogy a fehér zaj – ugyanilyen okokból kifolyólag – segíti a koncentrációt. Tehát ha éppen fókuszált munkavégzésben vagyunk, érdemes kipróbálni, hogy fehér zajjal növeljük a teljesítőképességünket.
Erre figyelj, ha fehér zajjal altatsz!
A fehér zaj sem biztos, hogy mindenkinél beválik. Sőt. Mielőtt megvennél egy fehérzaj-generátort, érdemes kipróbálnod egy ingyenesen letölthető mobil app-ot, ami többféle fehér zajt generál. Arra nagyon ügyelj, hogy ne legyen túl hangos a hangja.
Az állandó és erős zajterhelés ugyanis maradandó károsodást is okozhat, ezért nem mindegy, mekkora hangerővel használjuk a készüléket, mennyi ideig, vagy milyen hangosak az otthoni zajforrások. Természetesen nem lehetünk minden alaphangra hatással, de soha ne feledjük, hogy a gyermekek érzékenyebbek, mint mi, felnőttek.
Milyen hangos lehet a fehér zaj?
Különböző fehér zajt generáló eszközöket lehet már kapni a bababoltokban, de mobilapplikációk is elérhetők a világhálón. Körültekintően kell azonban használni őket, mert sajnos vannak, amelyek túllépik a megengedett decibelértéket. (Minél közelebb tesszük a babához a zajforrást, annál hangosabb lesz a fehér zaj, tehát igyekezzünk inkább távolabbról biztosítani az egyenletes hanghatást.)
Jó, ha tudod, hogy
- már 30 dB-től pszichés zavarokat okoz a zajterhelés,
- 65 dB-től vegetatív problémák léphetnek fel,
- 90 dB-től pedig károsodhatnak a hallószervek is egy átlagos felnőttnél, aki huzamosabb ideig van kitéve zajártalomnak.
Ha tehát a hajszárítót imitáló hanggenerátort a gyermek ágyához teszed (ez kb. 85 dB), és az egész éjjel megy, súlyos károkat okozhatsz a kicsinek.
Gondolj bele, az átlagos emberi hang 50 dB körül mozog. Amikor altatunk, magunk is suttogóra fogjuk a beszédet, hiszen önkéntelenül tudjuk, hogy hangosak vagyunk. Ugyanígy figyelj a fehér zaj hangerejére is. A kevesebb, több.
Ha a babát zavarja a hang, akkor ne használd. Nem minden baba nyugszik meg tőle, vagy tud aludni mellette, ez egyéni érzékenység függvénye. Nem javasolt, hogy a fehér zaj nonstop szóljon, mint ahogy a folyamatos tv vagy rádió háttérzaj vagy a túl hangos használat sem. Ha nem tapasztalsz egyértelmű javulást a kicsi alvásában, akkor nyugodtan kikapcsolhatod. De ha ez segít megnyugodni a babának, kevesebbet sír miatta, vagy segít neked túlélni az anyaság első pár évét, akkor a jelenlegi ajánlások szerint érdemes kipróbálni a fehér zajt.
Miért ébrednek fel a babák éjszakánként?
Töltsd le az ingyenes összefoglalót és kérd az extra tudásanyagot is!