Teljesen érthető, hogy sok szülő szeretné, hogy a gyermeke könnyen, gyorsan, lehetőleg önállóan is elaludjon.
De vajon ez reális elvárás lehet a baba felé?
Sok esetben nem. A babák ugyanis, főleg az első hónapok során általában sok szülői segítséget igényelnek ahhoz, hogy elaludhassanak és ahhoz is, hogy kialudhassák magukat. Ráadásul, az alvásuk sok, rövidebb-hosszabb szakaszból áll, amiket ébrenlétek szakítanak meg, amikor a baba általában meg is éhezik. Hiszen nem csak aludnia kell sokat ahhoz, hogy jól fejlődhessen, hanem ennie is.
Viszont, ahogy telnek a hónapok, a baba általában egyre ügyesebben tudja szabályozni az ébrenlét és az alvás váltakozását, jobban tudja jelezni, mikor van szüksége alvásra, az alvásának szabályozásában részt vevő, bonyolult rendszerek is egyre érettebbek, így fokozatosan kialakul egyrészt egy jól kiszámítható rendszer a gyermek életében, másrészt már egyre kevesebb segítséget igényel ahhoz, hogy el tudjon aludni vagy hogy hosszabb szakaszokat is átaludjon.
Persze, a szülők a saját viselkedésükkel az alvási szokások kialakításával támogatni és hátráltatni is tudják ezt a természetes folyamatot.
Hogyan lehet támogatni ezt a folyamatot?
A babák alvási jellegzetességeinek megismerésével
Ha a szülő tisztában van azzal kapcsolatban, hogy mit várhat el a babától, milyen alvási szokások, napirend jellemző az adott életkorú babákra, akkor tud neki igazán segíteni jól aludni. Nem úgy, ahogy a szomszéd gyermeke alszik, vagy ahogy a baba-mama Facebook csoportok anyukái sugallják, hanem ahogy a saját gyermekének igénye van rá.
A baba fejlődésével járó változások elfogadásával
Naponta többször hallom a konzultációs napokon a szülők szájából, hogy „dehát én nem változtattam semmin, mégis máshogy alszik a baba…”. Hát persze, hogy máshogy alszik, hiszen folyamatosan fejlődik, ezáltal változnak az igényei, a szokásai. Az érzékeny, tudatos, válaszkész szülők ezt észreveszik, sőt, számítanak rá, elfogadják és alkalmazkodnak hozzá. Nem a hibást keresik, hanem örülnek annak, hogy a baba jól fejlődik. Elfogadják, hogy mindig lesznek olyan időszakok a kicsi életében, amikor valami miatt nehezebb neki és több vagy más segítséget igényel.
A megfelelő támogatói hálózat megtalálásával
Jogosan merülhet fel benned, hogy ez most hogy jön ide, de lassan egy évtizedes munkatapasztalatom alapján az egyik legnagyobb probléma az szokott lenni, ha a baba altatása túl nagy teher a szülőknek, hogy senki nem áll mellettük. Sem gyakorlati szempontból, sem lelkileg, sem szakmailag.
Azaz, nincs, aki néha beállítana egy tál meleg levessel, vagy elvinné a nagyobb gyermekeket a játszótérre.
Nincs olyan barátnő, akivel tényleg lehetne egy jót beszélgetni, őszintén, ítélkezés mentesen.
Nincs senki, aki például szolgálhatna, milyen egy pont jó anya, hogyan érdemes bizonyos gyermeknevelési helyzetekben cselekedni vagy milyen szerepe, feladatai lehetnek az apának a baba érkezése kapcsán.
És nincs megfelelő szakmai támogatás sem, a háziorvos, a védőnő, a csecsemős nővér nem tudja azt adni, amire a szülőknek szüksége lenne.
Hogyan tudod ezeket kialakítani?
Barátnővel, levessel vagy a tökéletes anya mintájával nem szolgálhatok, de tudok tudományos igényességű tudást adni a babák és a kisgyermekek alvásáról, a jó baba-mama kapcsolat megalapozásához elengedhetetlen fejlődési változások mibenlétéről, és a szakértői gárdánk is segít neked, ha a babád jóllétének biztosításával kapcsolatos tanácsokra van szükséged. Mindezt megtalálod az Anya, gyere! Tudástárban.