A világgal együtt az altatási tanácsok is megváltoztak
Hogyan reagálsz például arra, ha a nagypapa képet küld neked a tíz hónapos gyermekedről, aki elaludt az etetőszékben vacsora közben, mert a délutáni alvást kihagyta?
Vagy egy olyan fotóra, ahol a 6 hónapos kisbabád plüssökkel körülvéve, beburkolózva alszik egy új kötött takaróban, amelyet a nagyi épp most készített el.
Bár megbízunk a nagyszülőkben, be kell látnunk, hogy az élet sokat változott a saját gyermekkorunk óta, és jó lenne, ha erről velük is beszélgetnénk. Különösen akkor, ha a baba egészsége és biztonsága a tét.
Persze fennáll a veszélye, hogy a nagyszülők félreértenek, és azt hiszik, nem értékeljük a segítségüket. Próbáljunk meg tehát minél kedvesebben, de nyíltan beszélni velük az altatásról.
Régi szokások, új szabályok
Ők még úgy „tanulták”, hogy a gyermek majd alszik, amikor akar, ha kimarad a nappali alvás, azt majd este pótolja. De ma már tudjuk, hogy ez nincs így. Ők még úgy tudták, hogy hason kell altatni a babát, mert úgy biztonságos. De a mostani ajánlások már mást mondanak.
Tehát ne félj ezt szóvá tenni. De tényleg figyelj oda, hogy hogyan.
Hiszen nem rosszat akarnak a gyermekednek, csak nem ismernek más módszereket. Miért is ismernének? Te már hosszú ideje felnőttél, és a nagyszülők valószínűleg nem ismerik a legfrissebb kutatásokat, a legújabb egészségügyi előírásokat.
A 80/20-as szabály
Talán hallottál már a 80/20-as szabályról, amely azt jelenti, hogy nem kell mindenáron ragaszkodni a 100%-os altatási rutin betartatásához, vagy percre pontosan a napirendhez. Az lenne a jó, ha már az elejétől együttműködnél a nagyikkal, és a kezdetek kezdetétől segítenél nekik a pozitív alvási/altatási szokások kialakításában. Így, ha nekik is váratlan helyzet áll elő, könnyebben veszik a rutintól való eltérést, ahogyan te is.
A 80/20 azt jelenti, hogy rendben van, ha a nagyszülők időnként kicsit később fektetik le az unokájukat, vagy hagyják, hogy útközben is elaludjon a kicsi, de ennek ellenére beszélj velük arról, te hogyan szeretnéd:
- mondd el, nálatok mi az esti rutin;
- mondd el, mikor kell a kicsinek aludnia nappal és este;
- mondd el, hogyan szeret a baba elaludni.
Egy kipihent kisgyermekkel a nagyszülőknek is könnyebb a dolga, igaz?
Miért jó, ha mindenki betartja a családi alvási szabályokat?
A baba ritmusához való ragaszkodásnak köszönhetően a kicsi hangulata kiszámíthatóbb, így könnyebben tudjuk azt is, mikor fogadhatunk példának okáért látogatókat:
- Ha a baba kipihent, jóllakott, akkor sokkal vidámabb és elégedettebb, és nekünk is élvezetes perceket, órákat szerez majd.
- Ha a baba legalapvetőbb szükségleteit kielégítjük napközben (szeretet, figyelem, evés, pihenés), akkor éjszaka is jobban alszik.
Ez pedig nemcsak a babának, hanem neked is jó. Hiszen nem véletlenül dolgozol olyan keményen az altatási rutin kialakításán, ezért jogosan kéred, hogy vegyék ezeket az érveket (is) figyelembe. Hangsúlyozd, hogy nagyra értékeled a nagyszülői támogatást, de szeretnéd, ha ez az általad kialakított mederben folyna.
Nappal 20 perc alvás után felébred a babád?
Töltsd le az ingyenes összefoglalót és kérd az extra tudásanyagot is!