Miből indulnak ki a szülők?
Sokszor a saját alvásukból. De a babák alvásigénye, szerkezete, szabályozása és a ráható tényezők teljesen mások, mint ami a felnőttekre jellemző. Sajnos sok szülő nem igazán látott más babát, kisgyermeket aludni, mielőtt megszületett volna a sajátja, vagy maximum séta közben pillantott bele a szomszédasszony babakocsijába és látta pár percig az épp mély alvásban lévő kisbabát, esetleg a tv-ben látott, beállított jelenetek és a nyugodt alvást bemutató reklámok (amikor a jó pelus vagy a gyógynövényes csepp hatására a baba úgy alszik egész éjjel, hogy meg sem mozdul) adják a tapasztalatát.
A hosszú, nyugodt alvás ígéretére pedig ráerősítenek
egyes könyvek, szakértők, melyek vagy akik az éjszaka átalvását ígérik. Viszont ezek a tapasztalatok és ígéretek hamis illúzióba ringatják a szülőket, és olyan elvárásokat támasztanak a babák felé, amelynek sok esetben nem tudnak megfelelni.
Mert hogyan alszik valójában egy pár hónapos baba?
Sok, hosszabb-rövidebb szakaszban.
Az alvása közel felét felületes, mozgolódós alvásciklus szakaszban töltve.
Éjjel rendszeresen felébredve és az igényeit kifejezve (éhség, testközelség, biztonság, közérzet).
Nappal hol rövidebb, hol hosszabb alvásszakaszokban, változó számú alvással.
A baba békés éjszakája nem átaludt és mozdulatlanul telt éjjeleket jelent, hanem a szükséges megébredésekkel, a felületes alvásszakaszokkal tarkított éjjeleket. Ami attól lesz békés, ha a szülők biztosítják a baba alvásához az ideális és biztonságos körülményeket, válaszkészen reagálnak a gyermek éjjeli igényeire, nem támasztanak feléje irreális elvárásokat, és a babák élettani alvásjellemzőin nem aggódnak feleslegesen, nem akarják azokat mindenáron megváltoztatni.
Az éjszakai ébredések okai és azok természete
sokszor nem egyértelmű a szülőknek, így erről készítettem egy ingyenes, letölthető összefoglalót .