De vajon ezek az egyéni tapasztalatok semmissé teszik a tényeket?
Ha Jocó bácsi vígan él 90 évesen 180/100-as értéken, az azt jelenti, hogy a magas vérnyomás nem káros? Egy fenéket. Az azt jelenti, hogy Jocó bácsira kevésbé hat, eddig megúszta, talán egy időzített bomba ketyeg a szíve helyén, lehet, hogy nem is annyi a vérnyomása, csak elromlott a mérője, vagy ennyire lehet csak levinni a vérnyomását a gyógyszerekkel, mert 160-as értéknél elájul. De Jocó bácsi egyedi esete, saját tapasztalata nem jelenti azt, hogy a magas vérnyomás senkire nem káros, vagy azt, hogy nem is káros annyira. Hiszen Jocó bácsival szemben ott van pár millió ember, akiknél a kutatások igazolták, hogy ez egy olyan betegség, amely megrövidítheti az életet és súlyos további betegségeket okozhat.
Hogy miért írok erről?
Egy Facebook csoportban feltett kérdés kapcsán:
Az anyuka azt kérdezte, hogy mi az igazság a háton-hason altatással kapcsolatban, mert a gyermekorvos és a védőnő háton javasolja, a környezetében lévő anyukák meg hason. Nem tud dönteni, így a csoport véleményét kéri.
A válaszok egy része döbbenetes, elgondolkodtató és elszomorító volt, és e cikk megírására ösztönzött.
A tudományos tény EZ a hogyan altassuk a babát témával kapcsolatban. Tehát minden babát háton, 12 hónapos koráig, a bölcsőhalál bekövetkezésének esélyét csökkentve.
A csoport tagjainak válaszai pedig ezek voltak:
„Mindkét gyerekem a születése pillanatától hason alszik. Semmi bajuk.”
„Az én gyermekem néhány hetes kora óta csak hason tud aludni, makkegészséges, nyugodtan teheted hasra szerintem.”
„Már bizonyították, hogy a régi feltevés, miszerint a hason altatásnak köze van a bölcsőhalálhoz, nem állja helyét. Altasd nyugodtan hason, használj légzésfigyelőt.”
„Ha van légzésfigyelő, és úgy gondolod, hogy úgy tud aludni, akkor miért ne.”
„Azt olvastam, hogy hason alvásnál nagyobb az esélye a hirtelen csecsemőhalálnak, és a háton altatás a legbiztonságosabb mód.”
„Én a csecsemőhalál miatt nem mertem hason altatni és a védőnő is gondolom emiatt tanácsolta, hogy csak ébren legyen hason.”
„A légzésfigyelő nem előzi meg a bölcsőhalált.”
Mivel találkozott a kérdező anyuka? Egymásnak ellentmondó javaslatokkal, a saját tapasztalat és a tények összekeverésével és olyan tanácsokkal, amik hamis biztonságérzetet adhatnak.
Mert az, hogy Gizike babájának semmi baja nem lett, pedig születése óta csak hason aludt, semmit nem jelent a tényekkel kapcsolatban. Jocó bácsi is jól van még, de attól még a magas vérnyomás nem lett kevésbé káros az emberek összességére. És ki meri garantálni, hogy Jocó bácsi példáját követve Imre bácsi is ilyen szerencsés lesz? Hogy ő is a kivételek közé tartozik? Ki ajánlaná neki teljes felelősségével, hogy nyugodtan hagyja abba a gyógyszert, semmi baja nem lesz, hiszen Jocó bácsinak sincs? Én biztos nem.
Az, hogy egy csomó babát nem érintett a bölcsőhalál, annak ellenére sem, hogy nem a szakmai előírások szerint altatták őket, csak annyit jelent, hogy a bölcsőhalál szerencsére ritka, Magyarországon átlagosan évente 20-30 babát érint. De ők sajnos belehalnak. Így természetesen nem 100%-os az előfordulása a hason altatott babáknál, hanem csak nagyobb eséllyel következik be náluk, mint a háton altatott babáknál. Mint ahogy nagyobb az esélye annak, hogy ha nem kötjük be a babát a gyerekülésbe a kocsiban, akkor egy balesetnél megsérül vagy meghal. Azaz, nem minden gyerekülés nélkül utazó baba hal bele az ütközésbe, de nagyobb rá az esélye. És sajnos a gyerekülésben ülő baba is megsérülhet, de kisebb eséllyel. Ez statisztika, azaz a valószínűsége változik annak, hogy az adott esemény bekövetkezik vagy sem.
Nézzünk még néhány számot:
2015-ben 4 gyermek halt meg autóbalesetben utasként a 0-5 éves korosztályból Magyarország területén, tehát arányaiban 1-2 1 év alatt babáról lehet szó (ennél részletesebb statisztikát nem találtam, forrás: KSH). Mégis nagyon ritkán hallok olyat, hogy a babával úgy utaznak, hogy nem kötik be az ülésébe. Sőt, mindenki elítéli azokat, akik ezzel nem törődnek. Ha valaki azt tanácsolná a szülőknek, hogy ugyan miért költenek a drága gyerekülésre, hiszen alig halnak meg kisgyerekek az autóban egy ütközés kapcsán, biztos vagyok benne, hogy az illető értelmi képességeit erős véleményekkel illetnék.
A bölcsőhalál éves előfordulása Magyarországon 20-30 gyermek, ennyi, látszólag makkegészséges, 1 év alatti baba hal meg hirtelen, alvás közben minden egyes évben, teljesen váratlanul. Azaz tízszeres vagy tizenötszörös a szorzó. 10-15x nagyobb az esély, hogy az egy év alatti baba a saját ágyában hal meg, mint hogy egy autóbalesetben. A hason altatás – mint a hirtelen csecsemőhalál bizonyított kockázati tényezője – mégsem tűnik problémának az anyák számára. Sőt, nyugodt szívvel javasolják a másiknak.
Érdemes ezen nagyon elgondolkodni…