Aztán hirtelen minden elromlik:
- A megszokott időben nem akar elaludni a baba…
- A jól bevált 1-1,5 órás nappali alvások helyett 30 perces alvások jelennek meg…
- Az esti lefekvés ideje kiszámíthatatlan lesz…
- A baba állandóan karban, cicin akar lenni…
- A vidám napokat felváltja az állandó nyűgösség…
- Már nem jó apa az altatásnál, a babakocsiban sír a kicsi, a kezedből hirtelen ki akar ugrani, a kiságyban rögtön feláll…
- Éjszaka újra számtalanszor ébred, csak anya, csak a cici jó, nem lehet visszatenni az ágyába, mert azonnal felébred…
A fenti eseménysor nagyon gyakran bekövetkezik a babák 8 hónapos kora környékén. A napirend hirtelen teljesen felborul, a megszokott altatási mód többé már nem működik, extra éjszakai ébredések, össze-vissza nappali alvások jelentkeznek.
De vajon mi történt hirtelen? Hiszen már minden olyan szépen alakult…
A 8 hónapos kor környéki „alvásbeborulás” oka általában több tényezőre vezethető vissza.
1. A baba ebben az időszakban szokott áttérni a 2 nappali alvásos menetrendre (ritkábban még csak a 3-ra). Ez természetesen nem egy egyik napról a másikra bekövetkező folyamat, hanem hetekig vagy akár hónapokig tartó napirend váltás. Ilyenkor hol 3x, hol 2x alszik a baba, hol rövidebben, hol hosszabban, hol 2, hol meg 4 óra fennlét után.
2. A mozgásfejlődés során ebben a korban nagy változások zajlanak, a baba mászni kezd, felül, feláll, egyre jobban tud mozogni.
3. A szeparációs szorongás is jelentős lehet 8 hónapos kor környékén, karöltve a mozgás és a személyiség rohamos fejlődésével.
4. A hozzátáplálás ebben az időszakban felgyorsul, az egy kanál almapürék után itt már több mindent, többször és nagyobb mennyiségben esznek a babák, emiatt az emésztési gondok, az esetleges ételallergiák hasi panaszok formájában jelentkezhetnek. Emellett a napközbeni ritkuló szoptatás csökkenő tejmennyiséget eredményezhet, ezt gyakoribbá váló cicizésekkel ellensúlyozza a baba. Azaz, éjjel újra felkel enni.
5. A fogzás egyszerre több fogat is érinthet, nyugtalanságot, fájdalmat okozva.
6. A szülők nehezen élik meg a baba alvásának beborulását, hiszen már arra számítottak, hogy egyre könnyebben megy majd minden. Eddigre elfogynak a tartalékok, az ötletek és az elvárások is erősebben jelentkeznek a baba felé, hiszen a közvélekedés szerint egy 8 hónapos baba már nem eszik éjjel, átalussza az éjszakát, és fix napirend szerint él. Sokszor a szülők párkapcsolati problémái is kiéleződnek ebben az időszakban, sok esetben a párnak már egyre nagyobb lenne az igénye újra visszatalálni egymáshoz, kicsit lazább menetrendben, kevésbé a baba köré szervezve az életüket. A családi konfliktusok is elmélyülhetnek, hiszen a baba nemalvása miatt az anya sokszor bűntudatot érez, a saját anyai alkalmatlanságának bizonyítékát látja benne, a tágabb környezet pedig erre még könnyen rá is erősíthet, a „bezzeg a mi időnkben”, „nem kellett volna elkényeztetni”, „bezzeg a Julcsi kisfia…”, és ehhez hasonló megjegyzésekkel.
A megoldás sosem egyszerű, hisz az okok is változatosak:
1. Segíteni kell a babának megtalálni az új, ideális napirendet, aminek a segítségével ki tudja pihenni magát napközben. Ebben a Tudástár cikkei, esettanulmányai, előadásai nagyszerű segítséget nyújtanak Neked, minden apró részlet és gyakorlati tanács elhangzik a tudásanyagokban az ideális napirend kialakításával kapcsolatban.
2-3. Fel kell készülni a mozgásfejlődés és a szeparációs szorongás okozta extra kihívásokra.
4. Menedzselni kell a hozzátáplálás megfelelő ütemét, és ezt összehangolni a szoptatással vagy tápszeres táplálással. Ebben a megfelelő szakember, gyermekdietetikus vagy szoptatási tanácsadó tud segíteni. Ételallergia vagy egyéb emésztési gond lehetősége esetén gyermek gastroenterológushoz érdemes fordulni, nem érdemes kivizsgálás nélkül, sokszor feleslegesen diétáztatni a gyermeket.
5. Tudni kell enyhíteni a fogzással járó panaszokat, és nem érdemes minden alvásgondot csak erre az egy okra fogni. 😊
6. Fel kell készülni arra, hogy a babák növekedése során mindig vannak nehezebb időszakok, extra kihívások, jó, ha van a tarsolyunkban néhány tudományosan bizonyított és bababarát megoldási lehetőség, a extra segítség elérhetősége, vagy a megfelelő szakember segítsége ezekre az időszakokra.
7. A családi összefogás, a szülők terheinek részleges átvállalása, a lelki támogatás nagyban segíti ezen időszak jól viselését. A szülők kiegyensúlyozottsága, egymás támogatása, lelki tartalékai segítenek a babának is könnyebben átvészelni a 8 hónapos kor környékén jelentkező, újonnan megjelenő vagy romló alvási nehézségeket.
Miért ébrednek fel a babák éjszakánként?
Töltsd le az ingyenes összefoglalót és kérd az extra tudásanyagot is!