Hogyan lehet máshogy altatni a babát?

Amikor ez a szülők kérdése, kétféle szemlélettel találkozhatsz:

1. A szoktatásos, sírni hagyásos, alvástréning szemléletmód

Itt fix szabályok mentén történik az altatási mód változtatása, függetlenül a gyermek egyéni igényeitől, szükségleteitől és aktuális képességeitől. Például: az első három napban ezt kell tenni, a következő három napban azt, majd egy újabb lépés következik…
Ezek a módszerek figyelmen kívül hagyják, hogy a gyermek hogyan reagál majd a változtatásokra, hogy számára ezek komfortosak-e, teljesítik-e az alvással kapcsolatos szükségleteit, vagy hogy hogyan hatnak a szülő által kipróbált konkrét lépések a szülő-gyermek kapcsolatra vagy a gyermek kötődésére.
A szülők igényei (általában a könnyebb, gyorsabb, kényelmesebb altatási mód) ebben a szemléletben nagyobb hangsúlyt kapnak, mint a gyermek alvással, altatással kapcsolatos, aktuális igényei. A lépések egyszerűek, fixek, (szinte) minden gyermek esetében javasoltak, maximum életkori határokat vesznek figyelembe (pl. 3 hónaposan az x, 6 hónaposan az y módszer a javasolt) és nem foglalkoznak egy csomó körülménnyel vagy a gyermekek egyéni szükségleteivel.
Ezek a módszerek a legújabb kutatások szerint már elavultak, egyre több tudományos vizsgálat támassza alá, hogy nem hatékonyak, és negatív hatással lehetnek a gyermek alvására, érzelmi fejlődésére és kapcsolataira.
Ezért nálunk ilyen megoldásokkal nem találkozhatsz, ebben nem tudunk Neked segíteni.

2. A válaszkész szemléletmód

A másik szemléletmód a válaszkész attitűd, ahol a szülők azon igénye, hogy könnyebb, gyorsabb, egyszerűbb legyen a gyermek altatása nem kerekedhet felül a gyermek azon igényén, hogy megkaphassa azt a szülői támogatást, amire szüksége van épp az altatás során ahhoz, hogy jól aludhasson.
Ez a szemléletmód nem olyan módszerekkel dolgozik, hogy x napig pontosan ezt tedd, aztán utána azt, hanem abból indul ki, hogy jelenleg mik a gyermek igényei, szükségletei az alvás, altatás kapcsán és ezen igények vajon teljesíthetőek-e úgy, hogy az a szülőknek is könnyebb vagy egyszerűen vállalható legyen (egyébként az esetek többségében erre igen a válasz).
Miután a gyermekek alvással, altatással kapcsolatos igényei egyéniek, változékonyak, és számos dolog befolyásolja azokat, pont emiatt a válaszkész szemléletmódban nincsenek fix szabályokat, pl. 3 egyszerű lépést ajánló módszerek, melyek garantáltan majd péntekre önállóan vagy bárhogy elalvó babát produkálnak. Hiszen ennél a szemléletmódnál nem abból indulunk ki, hogy a szülő jövő hét keddre azt akarja, hogy a gyereke így vagy úgy tudjon elaludni, hanem abból, hogy a gyermeknek épp mik az aktuális igényei az altatás kapcsán.
Ez pedig mindig egyéni, azaz nem lehet egy kaptafa alá venni egy 3 hónapos cicin elalvó babát, egy 8 hónapos fogzó, ringatva elalvó kicsit, egy 13 hónapos, napirendet váltó, csak kézben alvó kisgyermeket, egy 19 hónapos, épp bölcsit kezdő, a szülő nélkül nehezen elalvó csemetét vagy egy 3 éves, eltérő fejlődésű, éjjel gyakran ébredő, egyedül visszaaludni képtelen gyermeket.

Egy orvosi példát hozva,

legyen pl. egy hasfájós beteg, aki felkeresi a panaszával az orvosát.

  • A szoktatásos módszerek szemlélete azt javasolná, hogy a beteg szedjen be 3 napig 3×1 tablettát az A gyógyszerből, majd 4 napig a B gyógyszerből 2 tablettát, és ne egyen  soha többet baconszalonnát. Ez majd garantáltan megszüntet minden hasfájást.
  • A válaszkész szemléletmód viszont úgy nézne ki, hogy előbb nézzük meg, mi az oka a hasfájásnak, mire lenne szüksége a betegnek, ahhoz, hogy rendben legyen az emésztése, hogyan lehetne ebben segíteni neki, stb. Majd amikor mindezt már tudjuk, akkor kezdünk el konkrét lépéseken gondolkodni, személyre szabott módon. Azaz, az egyik hasfájásnál azonnali műtétre lesz szükség, a másiknál ez teljesen felesleges, de a diéta hatékony lehet, a harmadik betegnél tényleg jó lehet az A gyógyszer, de hogy 3 vagy 6 napig, az már egyéni, a negyedik betegnél nem is az emésztőszervekkel kell foglalkozni, hanem nőgyógyászati a probléma, az ötödik betegnél először a baconszalonna elhagyása a javaslat, de aztán a szervezete erre nem úgy reagál, ahogy vártuk, emiatt újabb megoldás keresésére lesz szükség, stb.
    Azaz, mindegyik hasfájás oka más lesz, más körülmények között él a beteg, mások az igényei, másra van szüksége. A hasfájós betegek közül valószínűleg csak 1-2%-uknál válna be látatlanban a szoktatásos módszer „3 napig ezt, 4 napig meg azt szedd” fix javaslata, a többieknél vagy nem lenne hatékony, vagy még ártanánk is vele, hiszen egy perforált vakbélgyulladás vagy egy méhen kívüli terhesség is hasfájással jár, de azokra nagyon nem jó megoldás a 3×1 A tabletta beszedése.

Tehát, visszatérve a máshogy altatás kérdésére,

mi kizárólag a válaszkész szemléletmód mentén tudunk segíteni, mint ahogy orvosként sem javasolnám soha az A tablettát, anélkül, hogy kiderítenénk, mi áll a hasfájás hátterében és milyen szükségletei vannak az adott páciensnek.
A válaszkész szemléletű altatási mód megváltoztatásának pedig alapfeltétele, hogy megismerjük a gyermek aktuális alvással kapcsolatos igényeit, szükségleteit és ezeket mindvégig figyelembe véve gondoljuk át, hogyan lehet olyan altatási módokat találni, amelyek teljesítik ezeket az igényeket és a szülőknek is vállalható segítségnyújtási formák.
Ebben tudunk segíteni, de ugye az már egyértelmű, hogy itt nem lesz 3 mondatból álló sablonválasz arra, hogy mit tegyél az első 3 napban, stb. úgy, hogy semmit nem tudunk még a gyermekedről, az ő igényeiről, alvásszükségletéről, temperamentumáról, illetve a szülők lehetőségeiről, életkörülményeiről.

Az első lépés, ha szeretnéd máshogy altatni a gyermeked,

hogy azt gondold át, hogy melyik szemléletmód szerint szeretnéd ezt megtenni, ha a válaszkész megoldásokat választod, akkor a következő lépés pedig az lehet, hogy elkezded megismerni, átgondolni, megérteni, milyen igényei vannak a gyermekednek az alvás, altatás, a szülő-gyermek kapcsolat kapcsán, milyen általános szükségletei vannak és hogyan lehet ezeket teljesíteni, hogy jól aludhasson.

Csak ez után következik az, hogy hogyan tudsz úgy változtatni, hogy a gyermeked aktuális igényei mellett tudd ezt megtenni, továbbra is megfelelően támogatva az alvását.

Így tudunk ebben segíteni Neked:

  • A gyermek alvásának megismerése, az igényei, szükségletei feltárása történhet önállóan, azaz a szülő megkapja az ehhez szükséges tudást és maga átgondolja, mik a gyermeke igényei, azok hogyan teljesíthetőek, milyen alternatív módjai vannak az altatásnak, és ezek hogyan vezethetőek be a gyermek igényei mentén, válaszkészen.

    A megfelelő tudást ehhez megszerezheted a Békés éjszakák, vidám nappalok című bestseller könyvsorozat köteteiből.

  • Vagy lehet ehhez professzionális segítséget kérni, amikor szakember segít ezek feltárásában és az ezeknek megfelelő megoldás megtalálásában.

    Részletes, személyre szabott tanácsokkal állunk rendelkezésedre a gyermeked alvásának alapos megismerése után a Tudástárban és online szülőkonzultációkon.

Szerző:

Dr. Dénes Ivett

babaalvás tanácsadó, baba-mama kapcsolati szakember

  • Kora gyermekkori lelki egészség, 2020. Semmelweis Kiadó
  • Hámori Eszter: A kötődéselmélet perspektívái
  • Hámori Eszter: A korai kapcsolat zavarai
  • DC: 0-5 TM A csecsemő- és kora gyermekkori lelki egészség és fejlődés zavarainak diagnosztikai klasszifikációs rendszere
  • Lisa J. Meltzer, PhD, CBSM, Valerie McLaughlin Crabtree, PhD, CBSMP: PediatricSleep Problems: A Clinician’s Guide to Behavioral Interventions 2015
  • Practice of Pediatric Sleep Medicine 2014.
  • https://www.basisonline.org.uk/things-to-consider-potential-costs-of-sleep-training/

Ez is érdekelhet:

A témához kapcsolódó exkluzív tudásanyagok a Tudástárban előfizetőinknek:

TUDÁSTÁR CIKK: Cicin altatás kontra békés éjszakák

Mit jelent az igény szerinti szoptatás (iszsz)? Azt, hogy a baba minden szopási [...]

TUDÁSTÁR ELŐADÁS: Ha nem megy az önálló elalvás

Az előadás arról szól, hogy mit tehetünk azért hogy a babánk önállóan is el tud [...]

TUDÁSTÁR ELŐADÁS: Az önálló elalvásról

A baba vagy kisgyermek önálló elalvása sok szülőnek szerepel a kívánságlistáján. [...]

TUDÁSTÁR ELŐADÁS: Máshogy szeretném altatni a babám… – 1-2. rész

Ha nem szeretnéd már cicin, ringatva, babakocsiban vagy hordozva altatni a kicsi [...]

TUDÁSTÁR ESETTANULMÁNY: A cicin altatástól a kiságyban történő elalvásig

Niki kislánya, Lilla 13 hónapos volt, esténként cicin aludt el, közös ágyban töl [...]

TUDÁSTÁR ESETTANULMÁNY: A babakocsiban altatástól a kiságyban alvásig

  Judit kislánya, Fanni 6 hónapos volt, mikor az anyukája úgy döntött, hogy [...]

Előfizetek a tudástárra
2025-01-03T16:00:05+02:00