Ahhoz, hogy ki tudjuk jelenteni, hogy egy alvást segítő termék, eszköz vagy készítmény valóban pozitívan hat az alvásra, illetve biztonságosan alkalmazható, 3 alapvető feltételnek kell megfelelnie.

  • Tudományos bizonyítékok, kutatási eredmények szükségesek ahhoz, hogy az eszköz hatásmechanizmusa, a készítmény hatóanyaga milyen hatásokkal bír.

  • Arról is kell független szakértői/szakhatósági tanúsítvány, engedély (pl. Tüv, Ogyei, FDA, EMA), hogy az adott eszköz vagy készítmény pontosan úgy működik, azt tudja, olyan hatóanyagot, olyan mennyiségben, formában tartalmaz, mint amit az 1. pontban említett tudományos vizsgálatok használtak.

  • Emellett az plusz pont, ha az adott termékkel külön is történnek klinikai, tudományos vizsgálatok, terméktesztek és ezek is bizonyítható eredményeket és biztonságos használatot találnak.

Az első két pont esszenciális, ha hatékony és biztonságos termékeket keresünk.

Nézzünk meg 3 példát: Legyen egy illóolajat tartalmazó készítmény, egy alvást támogató párna, illetve egy alvássegítő lámpa a vizsgálatunk tárgya.

  • Az 1. pont szerint az adott illóolajról, a párnáról, illetve a lámpa hatásairól kell tudományos kutatási eredményeknek lennie. Pl., hogy az adott illóolajat milyen formában, koncentrációban, kiken vizsgálták, mivel hasonlították össze és milyen eredmények születtek. Adták-e egyáltalán kisgyermeknek alvási nehézségekre, mit is értettek alvási nehézségen és mi történt a termék adása közben és után. Egy odafigyelő, a gyermekek jóllétéért felelősséget vállaló gyártó vagy forgalmazó ezeket a vizsgálati eredményeket eleve elérhetővé teszi a honlapján, illetve kérésre biztosan elküldi. Meg eleve nem kezd az adott termék árusításába, ha a benne lévő hatóanyag hatása nem bizonyított vagy a termék hatása kétséges, esetleg veszélyes lehet a kisgyermekekre. Hiszen ez a bizonyíték jelentős része, hogy mi alapján állítja a termékről, hogy mire való.

    A párna vagy a lámpa esetén is szükség van hasonló kutatási eredményekre, hogy pontosan milyen módon is segíti a párna a baba alvását, milyen paraméterekre hat, mennyire biztonságos, mit csinál a lámpa fénye a szervezetben, mi köze ennek az alváshoz, milyen mellékhatások lehetnek, milyen problémák esetén van bizonyított hatása.

    Ha ilyen kutatási, klinikai vizsgálatokat nem találunk, nem kapunk vagy ellentmondásosak az eredmények, máris felmerül, hogy felesleges beruháznunk. Ha pedig biztonsági gondok merülnek fel (allergizál a hatóanyag, nem is adható x éves kor alatt, a párna nem felel meg a biztonságos alvás nemzetközi javaslatainak vagy a lámpa fénye nem segít, hanem az alvást nehezíti, illetve pl. balesetveszélyes kisgyermekek közelében), akkor egyenesen veszélyeztetjük a gyermekünket, ha használni kezdjük a terméket.

  • A 2. pont teljesítése a gyártó, forgalmazó feladata, azaz neki kell beszereznie azokat a független szakértői tanúsítványokat, engedélyeket, amelyek azt bizonyítják, hogy abban a készítményben valóban x mg hatóanyag van, a segédanyagok biztonságosak, a lámpa fénye ilyen vagy olyan hullámhosszú, fényerősségű, alkalmazható baba közelében, nem okoz égést vagy áramütést, a párna anyaga nem veszélyes az egészségre, a formája megfelel a kisgyermekeknek és bírja azokat a tulajdonságokat, amelyeket az 1. pontban említett kutatások során megállapítottak, hogy szükségesek a hatáshoz. Sokféle hatóság, tanúsítvány, engedély jön szóba, ennek ismerete a gyártó/forgalmazó felelőssége, és sajnos nagyon felelőtlen kereskedelmi hozzáállást jelent, ha a távol-keleti dömping és gagyi egyik online piacterén rendelünk 1000 terméket, fejenként 10 dollárért, majd azt mindenféle további megfontolás nélkül elkezdjük árulni online Magyarországon, fejenként 10-20-30.000 Ft-ért, megbízva abban, hogy a termék azt tudja és az van benne, amit állítanak róla. A szakszerű bevizsgáltatás és az ígért hatásoknak történő alapos szakmai utánajárás a minimum lenne, hiszen itt babák és kisgyermekek egészsége a tét.

  • Az pedig már csak hab a tortán, ha az adott terméket is tesztelik valós használat közben. Azaz, felkérnek egy kutatással, teszteléssel foglalkozó szakmai szervezetet, akik keresnek pl. 100-1000-10000 családot, ahol a megfelelő életkorú kisgyermek van és szabályozott körülmények között kipróbálják az adott terméket, összehasonlítva egy hatóanyag nélküli készítménnyel, egy hagyományos párnával vagy lámpával és megnézik, hogy van egy mérvadó különbség a két csoport között. Ha van, és az pozitív előjelű, az meggyőző bizonyíték lesz, hogy a termék hasznos, érdemes kipróbálni. Ha nincs vagy pont ellenkező hatás derül ki, akkor pedig gond van. Vagy a hatás nem jelent meg, vagy a termék nem tudja az elvárt hatást produkálni vagy használati hiba van, vagy a vizsgálat megtervezése, kivitelezése a gond (pl. kevés családot vontak be, nem jól használták a családok a terméket vagy nem megfelelő alvásparamétereket mértek a kutatók). Ilyenkor indulhat újra a folyamat, kijavítva a hibákat, de ha utána sem bizonyítható releváns hatás, vagy nem várt negatív hatások következnek be, akkor bizony a termék megbukott. Nem véletlenül nem szoktak ilyen objektív teszteket indítani a gyártók, forgalmazók, hiszen itt feketén-fehéren kiderül, hogy mennyit tud az adott termék. Persze ez a pont nem a szomszéd Mancika néni magánvéleményét jelenti, aki szerint azóta jobban alszik a kisunoka, hanem egy független vizsgálatot, ahol pontosan mérnek mindent, az alvásmennyiségtől kezdve a gyermekek viselkedésén át egészen a szüleik meglátásáig, műszerekkel és kérdőívekkel.

    Biztos láttad már a német autóklub (ADAC) gyermekülés tesztjeit, ahol egy gyártóktól független szervezet bevizsgáltatja az autósüléseket, különböző szempontok szerint értékeli a termékeket, majd kiad egy ajánlást, hogy melyiket érdemes választani. Ezek a vizsgálatok hasonló módon zajlanak.

Tehát, a konklúzió:

Attól, hogy egy termékről azt állítják, hogy megszünteti az éjszakai ébredéseket, hogy több alvást generál, hogy 1 perc alatt elaltatja a gyermeket vagy megszünteti a nyugtalanságot, még egyáltalán nem biztos, hogy ezt tudományos kutatások, szakmai tanúsítványok és márkafüggetlen vizsgálatok is alátámasszák. Azok a gyártók, forgalmazók, akik rendelkeznek ezekkel, nyilvánossá szokták tenni ezeket a honlapjukon, az üzletben, a termék csomagolásán. Vagy készségesen elküldik e-mailben azoknak, akik kérik. Ha ilyenekkel nem találkozunk, nem jön semmi releváns e-mailben sem vagy túlzó állításokat olvasunk a honlapon, dobozon, csomagoláson, akkor legyünk nagyon megfontoltak.

Ha pedig engem kérdeznek meg, hogy egy adott termék vajon hatásos-e, biztonságos-e, akkor ugyanezeken a pontokon megyek végig. Megnézem, hogy maga a hatóanyag vagy hatásmechanizmus hogyan hat az alvásra, ezzel kapcsolatban milyen kutatási eredmények lelhetőek fel, utánanézek a termék kapcsán az engedélyeknek, hatósági tanúsítványoknak és független termékteszteknek. Az is nagy információtartalommal bír, hogy ezek közül mi érhető el eleve pl. a megrendelő oldalon, milyen dokumentumok azok, amiket a gyártó/forgalmazó a megkeresésemre elküld nekem, illetve azok mit is igazolnak és mit nem.

Ha tehát én ajánlok egy konkrét terméket,

ezek alapján teszem. Eddig nem sok ilyen eset volt, és ez nem annak köszönhető, hogy nem kapok megkereséseket, nem kérnek tanácsot a követőim, olvasóim termékekkel kapcsolatban. 😉

Szerző:

Dr. Dénes Ivett

babaalvás tanácsadó, baba-mama kapcsolati szakember

  • Christian Cajochen et al: Evidence that the Lunar Cycle Influences Human Sleep, Current Biology, July 25, 2013
  • Csilla Zita Turányi et al: Association between lunar phase and sleep characteristics, Sleep Medicine, 2014 Nov;15(11):1411-6.
  • Smith, M., Croy, I., & Persson Waye, K. (2014). Human sleep and cortical reactivity are influenced by lunar phase. Current Biology : CB, 24(12), R551–R552.
  • Casiraghi, L., Spiousas, I., Dunster, G. P., McGlothlen, K., Fernández-Duque, E., Valeggia, C., & de la Iglesia, H. O. (2021). Moonstruck sleep: Synchronization of human sleep with the moon cycle under field conditions. Science Advances, 7(5), eabe0465
  • Chaput, J. P., Weippert, M., LeBlanc, A. G., Hjorth, M. F., Michaelsen, K. F., Katzmarzyk, P. T., Tremblay, M. S., Barreira, T. V., Broyles, S. T., Fogelholm, M., Hu, G., Kuriyan, R., Kurpad, A., Lambert, E. V., Maher, C., Maia, J., Matsudo, V., Olds, T., Onywera, V., Sarmiento, O. L., … Sjödin, A. M. (2016). Are Children Like Werewolves? Full Moon and Its Association with Sleep and Activity Behaviors in an International Sample of Children. Frontiers in Pediatrics, 4, 24.
  • Sjödin, A., Hjorth, M. F., Damsgaard, C. T., Ritz, C., Astrup, A., & Michaelsen, K. F. (2015). Physical activity, sleep duration and metabolic health in children fluctuate with the lunar cycle: science behind the myth. Clinical Obesity, 5(2), 60–66.
  • Wehr T. A. (2018). Bipolar mood cycles and lunar tidal cycles. Molecular Psychiatry, 23(4), 923–931.

Ez is érdekelhet: