A kutatók 500 családot vontak be a vizsgálatba, akiknek most született egészséges gyermekük. Azt nézték, hogy vajon fennáll-e depresszió, szorongás vagy alvászavar a szülőknél a harmadik trimeszterben és a szülés utáni időszakban, illetve mi jellemző a gyermek alvására:
A gyerekek 40%-ánál találtak alvásproblémát 3 hónapos korukban. (Ez nagyon nagy arány, valószínűleg amiatt ilyen magas, mert a kutatásban 3-nál több éjszakai ébredés alvásproblémának lett definiálva).
A harmadik trimeszterben önkitöltős tesztekkel mérve az anyák 29%-ánál depressziót, 20%-ánál szorongást és 50%-ánál alvászavart találtak. (Ezek is nagyon magas számok).
A szülés utáni időszakban ezek az arányok: 28%, 14% és 67%.
Az apáknál a depresszió aránya 27%, a szorongás aránya 9%, az alvászavar aránya pedig 35% lett.
A kutatók azt találták,
hogy magasabb volt a baba alvásproblémájának előfordulási aránya azoknál a családoknál, akiknél az apa alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezett. Az anya szülés utáni depressziója, szorongása vagy alvászavara szoros összefüggést mutatott a baba alvási nehézségeivel. Viszont nem találtak összefüggést azokban az esetekben, amikor az anyai szorongás, depresszió vagy alvászavar a harmadik trimeszterben volt jellemző. Az apai depresszió szintén fokozta a gyermek alvásproblémáinak előfordulási aranyát.
Az anyai hangulatzavar, szorongás vagy alvászavar ezen vizsgálat szerint kb. a duplájára növelte annak esélyét, hogy a gyermeknél alvásprobléma alakul ki.
Miért fontos ez a vizsgálat?
Mert rávilágít arra – természetesen számos más kutatás által is megerősítve – hogy a szülők mentális egészsége kulcsfontosságú a gyermek jó alvásához. Ha bármelyik szülőnek hangulatzavara van, akkor ez hatással lesz a gyermekkel való kapcsolatra, a kötődésre, a gondoskodás minőségére, a gyermek igényeinek észlelésére, értelmezésére. Ezek pedig hatnak az alvásra is.
Take home message:
A szülők mentális egészségével mind a szakembereknek, mind maguknak a leendő vagy újdonsült szülőknek foglalkozniuk kell. Ezzel jelentős számú babakori alvásprobléma megelőzhető lenne. És azt sem szabad elfelejteni, hogy a hangulatzavar vagy a szorongás nem csak az alvásra hat negatívan. A kicsik testi, érzelmi, értelmi fejlődését is nehezítheti, bizonytalan, sőt, dezorganizált kötődés is kialakulhat.
Fordulj minél hamarabb tehát szakemberhez, ha úgy érzed, hogy tartósan nyomott a hangulatod, folyamatosan aggódsz valamin vagy a gyermeked alvásától függetlenül nem alszol jól.