„De hát nem alszik egyhuzamban 1,5 órát…”
„Most már 40 perc után felébred…”
„Eddig hosszan aludt nappal, most sokkal kevesebbet…”
„Délután csak rövidet alszik, aggódom, hogy kevés…”
A babák 1-2 hónapos korukig gyakran alszanak hosszan napközben.
Ennek több oka is lehet. Egyrészt, egyszerűen olyan nagy az alvásigényük, hogy nappal is hosszú órákat töltenek alvással. Másrészt, az éjszaka és a nappal még kevésbé különül el számukra, mint későbbi életkorban. Persze, nem minden babára jellemző ez, és természetesen nem minden nappali alvás 2-3 órás.
Aztán, ahogy nőnek a gyermekek, az alvásigény csökken,
és ez főleg a nappali alvásokat érinti. Tehát, a hosszabb nappali alvások egy része eltűnik, hiszen nincsen már rá szükség. A rövidebb alvás tehát lehet egyszerűen az alvásigény csökkenése miatt is, ekkor nem tekinthető problémának.
De lehet olyan helyzet is, amikor a gyermek hosszabban aludna, ha meglennének ennek feltételei. Ilyenkor már könnyen lehet, hogy alvásprobléma áll fenn, és a rövid alvás tényleg kevés alvást, kialvatlanságot is jelent.
Mert a gyermek tényleg nem alszik eleget.
A kétféle helyzet elkülönítése nem mindig egyszerű.
Hiszen sok mindent figyelembe kell vennie a szülőnek. Tudnia kell, vajon a baba eleget alszik-e vagy kevesebbet, mint amire igénye lenne. Ismernie kell a szülőnek az adott életkorra jellemző tipikus ébrenléti időket, és a saját gyermeke számára ideális ébrenléti időket egyaránt. Fontos annak ismerete, hogy vannak olyan speciális helyzetek, amikor a rövid alvás pont kívánatos és teljesen természetes. Máskor meg túl rövid.
Ezen helyzetek elkülönítésében segít ez az ingyenesen letölthető összefoglaló,
ahol a rövid nappali alvások okairól és kivédésének lehetőségeiről esik szó.