1. Obstruktív alvási apnoé: legszembetűnőbb tünete a rendszertelen, hangos, légzéskimaradásokkal járó horkolás. Gyakran tapasztalható nyugtalan alvás, a gyermek egész éjszaka forgolódik, sokszor felriad. Nappal előfordulhat álmosság, csökkent szellemi teljesítmény, magatartászavarok. Leggyakoribb oka a megnagyobbodott orrmandula, mely légzési akadályt képez. Ennek műtéti eltávolítása általában megoldja a problémát. Nagyobb gyerekeknél az elhízás állhat a hátterében a betegségnek. Ha a fenti tüneteket tapasztalod, mindenképp fordulj a gyermekorvosotokhoz, aki szükség esetén fülészeti kivizsgálást javasol vagy továbbirányít az alváslaborba.
2. Újszülöttkori apnoé: Főleg koraszülötteknél, illetve beteg újszülötteknél fordul elő, a légzőközpont fejletlensége következtében a babánál légzéskimaradások következhetnek be. Ez leggyakrabban alvás közben alakulhat ki. Természetesen ezeknél a gyermekeknél a szoros orvosi kontroll elengedhetetlen, a légzésfigyelő használata mindenképp javasolt. Viszont néhány esetben egészséges csecsemőknél is tapasztalható a légzés rövid ideig tartó kimaradása, ilyenkor kivizsgálás szükséges az okok kiderítésére.
3. Reflux: a gyakori éjszakai ébredések hátterében a reflux betegség is előfordulhat. Lényege, hogy a baba nyelőcső-gyomor átmenete nem zár megfelelően és a gyomor tartalma visszaáramlik. Ez gyakori, nagy mennyiségű bukást, köhögést eredményezhet. Fekve a tünetek gyakrabban jelentkeznek, ezért megzavarhatják a gyermek alvását. Ilyen esetben is orvosi kivizsgálás szükséges.
4. Ételallergiák: Hasonlóan a refluxhoz, ételallergiák fennállása esetén is gyakran tapasztalhatjuk, hogy a baba nyugtalanul alszik, gyakran ébred, nehezen alszik el. A hasmenés, hányás, nyugtalanság etetés után, bőrkiütések hívhatják fel a figyelmet a betegségre.
5. Alvajárás, rémálmok: nagyobb gyerekeknél fordul elő, félelmetesnek tűnő, de általában magától elmúló állapot, viszont a hátterében meghúzódó okok kiderítésére gyakran orvosi kivizsgálás szükséges.
Természetesen számos egyéb betegség is megbújhat az alvászavarok mögött, így bármilyen szokatlan tünet fennállása esetén érdemes felkeresni gyermekorvosunkat.
Nappal 20 perc alvás után felébred a babád?
Töltsd le az ingyenes összefoglalót és kérd az extra tudásanyagot is!