Ezért ha a gyermek viselkedése látható, tudható ok nélkül fokozatosan romlik, mindig érdemes megvizsgálni, hogy eleget és jól alszik-e. Hogy ez mennyire így van, jól mutatják azok a kutatási eredmények, melyek azt vizsgálták, mi köze van a kialvatlanságnak az ADHD-hoz, azaz a figyelemhiányos hiperaktivitás zavarhoz.
A növekvő bizonyítékok arra utalnak, hogy az ADHD-s gyerekek egy részét nem jól diagnosztizálják, és a tüneteik mögött nem a figyelemhiányos hiperaktivitás zavarként elnevezett neuropszichiátriai állapot áll, hanem valamilyen alvászavar.
Arra már sok bizonyíték van, hogy az alvás minősége a gyerekek viselkedésének egyik meghatározó tényezője. Az ugyanakkor megdöbbentő, hogy vizsgálatok azt mutatják, hogy az ADHD-s gyermekek mintegy 75 százalékánál alvásprobléma is van, az ok-okozati összefüggéseket még vizsgálják.
Az egyik tanulmányban például a tudósok azt találták, hogy az obstruktív alvási apnoé-val küzdő gyermekek csoportjában, akiket ADHD-val is diagnosztizáltak, a légzési és alvási problémát kiváltó megnagyobbodott mandula eltávolítása után már nem feleltek meg mindannyian az ADHD diagnosztikai kritériumainak. Azaz, elmúltak vagy csökkentek a viselkedésükben vagy a figyelmükben jelentkező nehézségek, csupán a műtét hatására.
Hogy az ADHD és az alváshiány között milyen összefüggés van, okozója-e egyik a másiknak, még sok kutatással kell igazolni. De az már most is biztos, hogy a két probléma sok azonos – viselkedésben is megnyilvánuló – tünettel jár.
Ha tehát a gyermeknél felmerül a figyelemhiányos-hyperaktív viselkedészavar, mint ok, érdemes egy pillantást vetni a gyermek alvására is, mert könnyen lehet, hogy az váltja ki vagy súlyosbítja a tüneteket.
Hogy ezt ki tudjuk deríteni, hosszú távon is figyelemmel kell követnünk, hogy
- a gyermekünk mikor fekszik, mikor ébred, tehát hogy hány órát aludt.
- hogyan aludt, voltak-e éjszakai felébredései.
- alvás közben csikorgatja-e a fogát.
- kipihenten ébred-e fel.
- horkol-e alvás közben.
- milyen pózban alszik: ha furcsa pózokat vesz fel, az utalhat légzéskimaradásra vagy -problémára.
- kap-e az orrán folyamatosan elég levegőt, vagy kénytelen a száján át lélegezni.
- zárt szájjal alszik-e.
Ezek a tényezők sokat elárulnak az alvás minőségéről, még akkor is, ha nem vagyunk szakértők. Ha a válaszok alapján kirajzolódik, hogy a gyermek alvása nem kielégítő, cselekedjünk mihamarabb, mert a tartós alvásprobléma vagy ADHD-szerű állapothoz vezethet, vagy pedig a már meglévő ADHD-t teheti súlyosabbá, nehezebben kezelhetővé.
Exkluzív, tudományos igényességű cikkek, előadások és tréningek kizárólag előfizetőknek
Több, mint 30 cikk és esettanulmány
20 órányi előadás
folyamatosan bővülő tudásanyag
ha nem találod a kérdéseidre a választ, segítünk