A jó napirend egyszerre szigorú és rugalmas:
Szigorú, mert ragaszkodunk hozzá akkor is, ha elutazunk, ha a nagyinál alszik a baba, és akkor is, ha vendégek jönnek.
Rugalmas, mert a baba igényei szerint alakítjuk, és nem (csak) az órát nézzük.
Hogyan alakíthatunk ki jó napirendet?
1. Az első lépés a lefektetések előtti rutin bevezetése. Célja, hogy a baba ráhangolódjon az alvásra, tudja, hogy mikor jön el a lefekvés ideje. Érdemes a nappali alvásoknál is használni, ilyenkor elég egy 10-15 perces változat is.
2. Próbáljuk meg minden nap közel azonos időben lefektetni este a babát. Nyilván fél óra ide vagy oda nem probléma, de nem jó, ha egyik nap este hétkor megy a gyerkőc aludni, másnap pedig még éjjel 10-kor is fenn van.
3. Ha már közel azonos időben sikerül letenni aludni a babát, akkor érdemes arra is figyelni, hogy közel azonos időben keljen is fel reggelente. Ha túl korán ébred, akkor mindenképp próbáljuk meg visszaaltatni, hisz ebben az esetben nem csak a napirend borul, hanem a baba sem aludt eleget.
4. Amikor már fix időpontban fekszik este, és kel a baba reggel, eljött az ideje a nappali alvások napirendbe szervezésének is. Érdemes először az első nappali alvással kezdeni, hiszen ha már minden reggel 7-kor ébred a gyerkőc, akkor könnyen tervezhetjük be a következő alvást 9-re vagy 10-re, a baba igényei szerint. A következő alvásoknál nyugodtan megengedhetünk némi rugalmasságot, inkább az álmosság jeleit (ásítás, elrévedő tekintet, lelassult mozgás) figyeljük, mint az órát.
5. Ha az alvások már a kellően szigorú és rugalmas napirend szerint történnek, akkor az étkezéseket is könnyen hozzáigazíthatjuk a napirendünkhöz. Itt persze inkább a tápszeres etetésekre, és a hozzátáplálásra gondolok, hisz az igény szerinti szoptatást igazán nincs értelme időhöz kötni. 🙂
Exkluzív, tudományos igényességű cikkek, előadások és tréningek kizárólag előfizetőknek
Több, mint 30 cikk és esettanulmány
20 órányi előadás
folyamatosan bővülő tudásanyag
ha nem találod a kérdéseidre a választ, segítünk